שמן טוב

הוא דיסקרטי לשימוש, מתאים לטווח גילים רחב ומבטיח תכולת מיצוי מיטבי ומבוקר של קנבינואידים. שמן קנאביס רפואי לכאבים – קווים לדמותו

למרות שהשימוש בקנאביס רפואי ידוע מזה שנים ארוכות, דווקא הבנת השפעותיו על מערכות הגוף הקשורות לכאב החלה רק בעשורים האחרונים. ואולם היום, לאחר שנחקר ונוסה רבות, השימוש בשמן קנאביס רפואי לכאבים הולך וגובר כאשר קהל היעד הוא חולים אונקולוגיים, כמו גם אנשים הסובלים מכאבים כרוניים כמו פיברומיאלגיה, מיגרנות ועוד. 

ובכן, כמו צמחים רבים מהם מופקים תוצרים רפואיים, גם קנאביס – אחד הצמחים הוותיקים הידועים לאדם – ניתן למיצוי בצורות שונות. יתרונות המיצוי אמנם רבים, אך אין ספק שבראש רשימת התועלות יש לציין את השלישייה הבאה: הארכת חיי מדף, זיקוק החומרים הפעילים באופן מיטבי ומדויק והרחבת מנעד אופן הנטילה

אגב, סביר שצורת נטילת השמן – הזלפת טיפות לפה / לכוס שתיה – היא היא שהופכת אותו לנפוץ כל כך, שכן עבור מטופלים שאינם יכולים או מעדיפים להימנע מעישון תפרחת, נטילת שמן היא הפתרון. כך ניתן לעשות שימוש בשמן קנאביס רפואי לכאבים גם עבור ילדים, בעלי מוגבלויות ואפילו בעלי חיים.

ואכן היום כבר ברור כי עולמות המדע והרפואה כאחד פתחו את שעריהם לרווחה לטובת כניסתו של הקנאביס – על שלל תוצריו – עם רשימת משתמשים פונטציאליים שהולכת ומתארכת: חולי פרקינסון, אלצהיימר או אפילפסיה (יש כבר תרופה מאושרת) ; הסובלים מאוטיזם, הפרעות קשב, דיכאון, מחלות מעי כרוניות דלקתיות – רובם ככולם יכולים למצוא מזור ואף מרפא מסוים עם השימוש בקנאביס רפואי.

כמובן, שכמו כל מיצוי צמחים למטרה רפואית גם קנאביס יש למצות בדרכים מבוקרות ותחת פיקוח. באופן הזה, ניתן להגיע לא רק למיצוי מיטבי, אלא גם למיצוי מדויק יותר, כלומר כזה שמאפשר שימוש תחת מרשם של אותו הרכב כימי. כמעט.

כאב כרוני ושמן קנאביס רפואי

כאב כרוני הינו כאב שאין לו הסבר רפואי או שלא ניתן להגיע לשורשו. הוא מגיע בכל מיני צורות ויכול להופיע בכל איברי הגוף. בין אם מדובר בכאבי פרקים, כאבי גב, כאבים נוירולוגיים או כאבי ראש, לחיים עם כאבים כרוניים המלווים את החולה ללא הפוגה מדי יום ביומו יש מחיר לא קטן. כאב קבוע לוקח מהחולה את מלוא תשומת הלב ומקשה על התפקוד בכל תחום חיים באשר הוא, לרבות המצב הנפשי, המשפחתי והאישי. 

ובעוד שכאב נקודתי וזמני יכול להיות מטופל באמצעות משככי כאבים אופיואידים או אחרים, כאב כרוני לא מאפשר זאת, גם בשל החשש מהתמכרות וגם בגלל הירידה ההדרגתית ביכולת ההשפעה וההקלה על הכאב בפועל.

לא מפתיע אם כך, שלנקודה זו בדיוק נכנס הקנאביס הרפואי: מתברר כי כאבים כרוניים ממקורות שונים – ובכלל זה על רקע עצבי, סרטני, דלקתי או מפרקי, מגיבים היטב לקנאביס. בהמשך לאמור לעיל, אחת הסיבות החשובות לשימוש ההולך וגובר בקנאביס מול כאבים היא העובדה שאינו ממכר, בוודאי ביחס למשככי כאבים אופיואידים ובמידה ונעשה תחת פיקוח ומעקב רפואיים.

המספרים, אגב, נחושים אף יותר: מסקר שנערך לאחרונה עולה כי 95% מרופאי הכאב בישראל רושמים קנאביס למטופליהם. למעשה, כאב כרוני נחשב לאחד המצבים הרפואיים העומדים בתנאים לקבלת רישיון שימוש בקנאביס רפואי, כאשר במקום השני ברשימה נמצאים חולים אונקולוגיים. 

עוד חשוב לציין כי לצד ההקלה על הכאב כתוצאה משימוש בקנאביס רפואי, מדווחים מטופלים רבים גם על השפעה רגשית מיטיבה: שימוש בקנאביס רפואי מתאים בהרכבו ובמינונו למטופל/ת, מצמצם את תחושת חוסר האונים והייאוש הנלווים לכאבים קבועים, מגביר את התיאבון ומשפר את איכות השינה. במילים אחרות כוחו של קנאביס רפואי נעוץ גם ביכולת להחזיר למוטב את התפקוד, את מצב הרוח הטוב ואת ההרגשה הכללית. 

מה עוד חשוב לדעת? שלעיתים זה לוקח זמן עד שנמצא ההרכב המתאים ועל כן סבלנות והתמדה חשובים כאן, אם כי רצוי להתחיל את השימוש עם מינון נמוך יחסית ולהעלותו בהדרגה תוך שימת לב לשינויים ולהשפעה.

ולסיום נציין עוד כי קנאביס רפואי יכול בהחלט להגיב עם תרופות אחרות הניטלות בשל המצב הרפואי ועל כן הכרחי לבצע הערכה קלינית ומעקב סדיר.


שיתוף:
Facebook
Twitter
WhatsApp
Print